Komandos narių motyvacijos būdai – ar vien pinigai svarbiausia?
Kaip išlaikyti kvalifikuotus darbuotojus – puikius komandos narius, kurie dirba už du, suteikia energijos ir dinamiškumo visai įmonei, kuria palankią atmosferą kolegų tarpe? Šis galvosūkis paprastai pradedamas spręsti, kai į direktoriaus kabinetą po darbo užeina vienas iš komandos narių nešinas vienu popieriaus lapu… Tada greičiausiai jau būna per vėlu, nes tai tik paprastas formalumas – darbuotojas tik informuoja vadovą apie išėjimą, o tame lape būna prašymas atleisti iš užimamų pareigų. Ko pritrūko, kad darbuotojas išeina kitur? Pinigų? Paprastai vadovas tada siūlo padidinti atlyginimą 500, 100 ar 200 eurų. Sprendimas jau priimtas ir viskas įmonėje sugriūva kuriam laikui.
Tokios situacijos Lietuviškame versle dažnos, todėl galvosūkį dėl darbuotojų motyvacijos reikia spręsti nuolatos, o ne tada, kai jie pagrasina išeiti.
Lietuvoje vidutinis atlyginimas yra vienas iš žemiausių Europoje. Darbuotojai visame pasaulyje yra žinomi, kaip atsakingi, darbštūs, imlūs. Tai rodo viena – žmonės dažnai dirba ne dėl milžiniškų atlyginimų. Svarbios ir kitos priežastys, dėl kurių darbuotojai lieka tame pačiame darbe, dirba toje pačioje komandoje. Nuo čia ir turėtų prasidėti motyvacija.
Išsiaiškinti darbuotojų finansinius įsipareigojimus
Vadovai pirmiausiai turėtų išsiaiškinti darbuotojų finansinius įsipareigojimus. Dar visai neseniai buvo laikas, kai daugelis vidutiniškai uždirbančių darbuotojų ėmėsi paskolas, statėsi namus, pirko butus, kūrė šeimas. Dabartinė situacija pakeitė atlyginimus, bet finansinius įsipareigojimus bankams sumažino labai nedaug. Įmonės vadovybei turėtų būti žinomi šie faktai apie kiekvieną darbuotoją. Svarbu, kas kiek moka paskolų, gal ką pasiėmęs išsimokėtinai, kokias draudimo įmokas moka kas mėnesį. Kodėl? Kam ši informacija darbdaviui? Paprasčiausiai darbdavys kai kurias asmenines išlaidas gali padengti, tai gali būti papildoma motyvacija. Pavyzdžiui, draudimo bendrovėms nelabai yra svarbu, kas moka periodines įmokas už kaupiamąjį gyvybės draudimą. Vis dažniau pasigirsta reklamų, siūlančių apdrausti darbuotojus įmonės sąskaita. Jei darbdavys, kaip paskatinimą, gali pasiūlyti apmokėti 12 mėnesių draudimo įmokas, darbuotojui tampa aišku, kad jo piniginėje atsiras 50-150 atliekamų eurų per mėnesį arba 600-1800 eurų per metus! Taip, tiek kainuoja senas, bet dar važiuojantis automobilis… „Kartu su finansų konsultantais reikėtų paieškoti būdų, kaip darbuotojams apmokėti tam tikras asmenines išlaidas, pavyzdžiui, draudimą, abonementą į sporto klubą, asmeninio automobilio remontą, lizingą ir t.t. Taip pat reiktų įsigilinti į šiuo metu galiojančią beprocentinių paskolų darbuotojams tvarką, kai įmonė tampa „greitųjų kreditų“ bendrove be jokių arba su minimaliomis palūkanomis.“ – aiškino UAB STEIGIMAS verslo paslaugų konsultantė Jolanta D. (plačiau apie UAB STEIGIMAS skaitykite čia) Ji pabrėžė, kad visi geri vadovų norai turėtų būti derinami su finansininkais, nes VMI labai akylai stebi įvairius lėšų panaudojimus asmeniniams tikslams, kurie yra tik iš dalies susiję su tiesioginiu įmonės klestėjimu ir vystymu.
Darbinės kelionės, išvažiuojamieji mokymai
Komandiruotės – nuolatinis „galvos skausmas“ finansininkams, kurie turi apiforminti visus dienpinigius, maistpinigius ir t.t. Tuo tarpu darbuotojams tokios kelionės gali būti labai naudingos. Viskas vyksta gana paprastai. Organizuojami mokymai. Jie vyksta ne viename iš viešbučių ar kaimo turizmo sodybų, o Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje – ten, kur iš Lietuvos galima nuskristi tiesiogiai pigių skrydžių lėktuvais. Paprastai ten viešbučių pasirinkimas yra kur kas geresnis, o sąlygos puikios. Kainos atžvilgiu gal ir kiek brangiau, tačiau galima atrasti ir labai patrauklių variantų. „Darbuotojų komandiruotės į užsienio šalis mokymų tikslais, įvairių konferencijų lankymas – efektyvi įmonės plėtros priemonė, siekiant surasti potencialių užsienio partnerių ar klientų“ – pažymėjo UAB STEIGIMAS verslo paslaugų konsultantė Jolanta D.
Legali „chaltūra“
Žodis „chaltūra“ yra atėjęs iš sovietinių laikų, ir dar gana plačiai naudojamas dviem reikšmėmis. Viena jų yra nekokybiškai atliktas darbas, o kita – papildomas darbas. Leidimas papildomai užsidirbti dirbant kitus darbus labai motyvuoja darbuotojus, kurie turi savo nedideles elektronines parduotuves, tarpininkauja pirkdami iš užsienio, kurdami įvairius rankdarbius, konsultuodami įvairiomis temomis ir t.t. Tam reikia sudaryti ir tam tikras sąlygas. Šis motyvacijos būdas yra labai naudingas, kai įmonėje nėra didelių galimybių kilti karjeros laiptais ir pasididinti fiksuoto atlyginimo premijomis ar priedais. Darbdaviai turėtų žinoti darbuotojų finansinius pajėgumus ir atsižvelgdami į juos leisti tam tikrą darbo dalį padaryti namuose arba patogiu metu, kad darbuotojas galėtų užsiimti savais projektais.
„Labai svarbu sudaryti su darbuotoju atitinkamas sutartis. Viena jų – konfidencialumo sutartis, numatanti sankcijas už tretiems asmenims skleidžiamą informaciją (tyčia ar netyčia) apie vidinius darbovietės dalykus. Kitas dalykas – aiškus darbo grafikas, kuriame numatyta, kada darbuotojas gali dirbti savo darbus. Pavyzdžiui, darbo valandos kiekvieną trečiadienį ir ketvirtadienį sumažinamos per pusę, tačiau pirmadienį ir penktadienį padidinamos. Teisiniai aspektai čia labai svarbūs, nes žodinius susitarimus ir darbdaviai ir darbuotojai vis dar dažnai laužo.“ – aiškino UAB STEIGIMAS verslo paslaugų konsultantė Jolanta D.
Nepaminėjome dar daug motyvacijos būdų – įmonės vakarėliai, komandos boulingo turnyrai ir kiti nedideli renginiai, ekskursijos į turistinius objektus, vienkartiniai apsilankymai SPA ir t.t.
Geri vadovybės norai ne visada gali išeiti į gera, ypač, jei visos motyvacijos nebus pasvertos ir įvertintos finansininkų. UAB STEIGIMAS konsultantai yra pasiruošę patarti, kaip geriau apiforminti Jūsų darbuotojų motyvacijos būdus. UAB STEIGIMAS turi ilgametę patirtį ir patyrusią komandą, kuri padeda versliems ir motyvuotiems žmonėms pradėti savo verslą – steigia įmones, rūpinasi jų buhalterija, nuolatos konsultuoja teisiniais ir finansiniais klausimais (plačiau apie UAB STEIGIMAS skaitykite čia).
Straipsnį rengė UAB STEIGIMAS