Interneto tekstų rašymas


Aš – Marius Kuitniauskas – interneto tekstų rašytojas, blogeris, interneto rinkodaros konsultantas. Jau metai, kai palikau samdomą darbą ir pradėjau dirbti sau. Per tuos metus gavau labai daug patirties, su kuria norėčiau pasidalinti.

Aš rašau tekstus internetui. Tai tekstai interneto puslapiams, įvairūs SEO straipsniai ir produktų aprašymai, taip pat prižiūriu įmonės socialinius tinklus, kartais vedu korporatyviunį-nišinį tinklaraštį. Paklausa – didelė, pasiūla – galėtų būti ir didesnė, todėl manau, kad ši rinka dar tik kūdikystės stadijoje. Dar daug darbo rašytojams, galintiems rašyti universalius tekstus. Universalūs tekstai – tai tekstai apie bet kurią sritį, pavyzdžiui, IT technologijos, plastikiniai langai, autoservisai, apatinis moteriškas trikotažas ar reklaminių stendų gamyba. Paprastai rašytojai specializuojasi tam tikrose srityse, tačiau tik profesionalai gali imtis pačių įvairiausių temų drąsiai ir užtikrintai. Aš galiu.

Esama rinkos situacija

Interneto puslapių kūrimo rinka Lietuvoje yra labai konkurencinga. Čia darbuojasi daugiau nei 200 įmonių ir laisvadarbių profesionalų (freelancerių). Lietuvoje įmonių yra daugiau nei 200 000, taigi darbo čia per akis. Interneto puslapio nauda jau niekas neabejoja, tačiau vien tik domenas ir gražus puslapis yra nieko vertas be dviejų dalykų – normalaus lietuviško teksto ir lankytojų. Lankytojais rūpinasi rinkodaros skyrius ir SEO specialistai, tuo tarpu tekstai yra problema kai kuriose įmonėse. Dažniausiai jų parengimas yra „nuleidžiamas“ vienam iš darbuotojų, kuris lyg ir neblogai rašė rašinėlius mokykloje. Worde esantis klaidų tikrintuvas parodo, kur yra gramatinės klaidos, tačiau stiliaus jis nepataiso. Dėl to kartais tekstai interneto puslapyje skaitomi „neskaniai“, matosi, kad juos parašė žmogus, kuris savo sritį išmano puikiai, tačiau nežino, kam iš tikrųjų rašo. Taip kyla poreikis pasamdyti rašytoją iš šalies. Jo paslaugų kaina yra kelis kartus mažesnė, nei projektų vadovo laikas, sugaištas rašant „kreivus“ tekstus.

Tekstų rašytojai

Kalbasi du verslininkai. Vienas sako, – „Va, susikūriau nerealų interneto puslapį. Gal turi pažįstamą žurnalistą? Reikia tekstus sutvarkyti…“ Iš tikrųjų, tokie pokalbiai yra neišgalvoti, o labai realūs. Bėda ta, kad žurnalistai taip lengvai neužsiima interneto tekstų kūrimu ir redagavimu. Jų visas dėmesys sutelktas į tiesioginį darbą, o ne į paslaugėles draugų draugams. Tada verslininkai pradeda ieškoti rašytojų. Pirmiausiai dėmesys kliūna tiems žmonėms, kurie rašo savo tinklaraštį. Jei jis rašomas gražiai, įdomiai, be klaidų, natūralu, kad jam gali būti pasiūlytas nedidelis darbas – sutvarkyti įmonės interneto svetainės tekstus, o gal net ir paruošti kelis straipsnius. Čia prasideda kančių keliai, nes „blogeriai“ dažnai atmeta tokius pasiūlymus arba padaro per sukąstus dantis. Belieka trečias variantas – žmonės, kurie užsiima tekstų rašymu pagal užsakymą. Deja, čia susiduriama su skirtingais darbo principais, dėl ko nukenčia teksto kokybė. Tai yra normalu rinkose, kurios tik pradeda savo gyvavimą. Bet kuriuo atveju akivaizdu, kad poreikis yra, o pasiūla didėja. Belieka tik atsirinkti pagal kainos ir kokybės santykį – kaip ir bet kurioje kitoje paslaugų srityje.

Mano patirtis

Tekstus pradėjau rašyti prieš 15 metų dar studijuodamas Vilniaus Universiteto Žurnalistikos institute. Dėl balso tembro ir keistokos išvaizdos pasirinkau spaudos žiniasklaidos pakraipą ir jau po pirmojo kurso pradėjau savo žurnalisto karjerą. Vienas geriausių etapų mano karjeroje buvo praktika „Klaipėdos“ dienraštyje, kur galėjau save išbandyti visuose laikraščio skyriuose – rašiau apie transportą, jūrą, socialinius dalykus, kriminalus, į studentų priedą, bulvarine tematika, knygų anotacijas, automobilizmo, sporto tematika, apie įvairius renginius. Tai teikė didžiulį malonumą. Teikia iki šiol, kai per dieną galima rašyti įvairiomis temomis. Tai darbas, kuriame rutina yra gana retas svečias.

Prieš metus, 2011 metų rugsėjį išėjau iš samdomo darbo ir pasinėriau į tekstų rašymą. Tiesa, tam jau kurį laiką ruošiausi – „chaltūrinau“ po darbo. Iš karto pastebėjau, kad uždarbio perspektyvos yra kur kas didesnės, nei samdomame darbe. Ar tu stengsies, ar nesistengsi – fiksuotas mėnesinis atlyginimas nuo to nepadidėja. Tuo tarpu daugiau pastangų įdėjus laisvai samdomame darbe, rezultatai atsiliepia ir finansams. Tiesa, reikia dirbti kiek daugiau, nes be tiesioginio rašymo reikia dar užsiimti klientų paieška ir reklamuoti save. Rašytojams tai nėra sudėtinga, nes gali pasinaudoti daugybe nemokamų reklamos šaltinių.

Šiuo metu dirbu su daugiau nei 20 nuolatinių klientų. Kas savaitę gaunu daugiau nei 10 naujų užklausimų, kurių didžioji dalis virsta užsakymais. Susimoku ir būsto paskolą, ir galiu pramogauti su šeima. Galą su galu suduriu, krizė mūsų šeimos nepalietė. Priešingai – atvėrė naujas galimybes.

Rašytojas visais laikais galėjo pragyventi, jei tik nepuldavo į žalingus įpročius. Jei yra galimybė rašyti – rašykite, stenkitės, nes tam tikru momentu galite pradėti už tai uždirbti papildomus pinigus, kurie vėliau gali tapti ir nuolatinėmis pajamomis.

Savo patirties neslepiu, stengiuosi dalintis ja viešai savo tinklaraščiuose. Dalinu patarimus ir asmeniškai visiems norintiems rašyti už pinigus. Mano kontaktus rasite internete (manęs ten visur pilna).

Straipsnio autorius: Marius Kuitniauskas – rasytojas.lt

Komentarai