Įmonės turtas [nelygu] direktoriaus turtas


Žiniasklaidoje kartais pasirodo tam tikrų pranešimų, kad mokesčių inspektoriai patikrina įmones ir randa situaciją, kai įmonės turtas yra naudojamas ne visai pagal paskirtį ir ne visada tų žmonių, kurie turėtų juo naudotis. Kartais nutinka taip, kad nelabai aišku, kam įmonė įsigijo tam tikrą turtą.

Pagal akcinių bendrovių veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įmonė gali įsigyti trumpalaikį ir ilgalaikį turtą, kuris padeda įmonei pasiekti savo tikslų ir užtikrinti įstatuose numatytą veiklą. Deja, šis principas įmonę valdantiems asmenims kartais atrodo labai platus, todėl įsigyjami daiktai ar paslaugos, kurios tiesiogiai su visos įmonės darbu ir sąlygų gerinimu neturi nieko bendro.

Maža įmonė įsigijo prabangų Lexus visureigį. Juo važinėja įmonės direktorius. Deja, darbuotojai jau trečią mėnesį nesulaukia atlyginimų… Kažkur girdėta? Deja, čia viskas gana aišku ir įstatymiškai teisėta, nes įmonė gali nusipirkti arba lizinguoti transporto priemones, kurios reikalingos įmonės kasdieniniam funkcionavimui ir plėtrai. Moralinis klausimas, ar tokie pirkiniai nėra perdėti, kai įmonės finansinė situacija nėra pati geriausia, įstatymuose, deja, nėra svarstomas.

Prabangus visureigis – karti piliulė, kurią tenka nuryti tiek eiliniams įmonių darbuotojams, tiek mokesčių inspektoriams, tikrinantiems įmonę, tiek buhalteriams, visus pirkimo procesus įtraukiantiems į įmonės apskaitą. Ašaka gerklėje tampa kitokie pirkiniai, pavyzdžiui prabangūs baldai direktoriaus namuose, o ne biure, dušo kabina, keturratis, žoliapjovė, nors biuras įsikūręs verslo centre, kurio aplinka rūpintis kaip ir nereikia. Įmonės vadovai perka net prabangius kostiumus, nors įmonės įstatuose nėra nurodyta, kad darbo apranga – prabangių prekės ženklų kostiumai. Reiktų pripažinti, kad vis dėlto yra keliolika įmonių Lietuvoje, kurios tokius reikalavimus gali nustatyti dėl verslo aplinkybių, tačiau nedidelei įmonei tai tikrai nėra aktualu.

Įmonės turtas nėra direktoriaus turtas. Įmonės turtas turi tarnauti visai įmonei, padėti jai plėstis ir uždirbti pajamas, o ne būti direktoriaus nuosavybe.

„Iš savo patirties galime pasakyti, kad ne vienas pradedantysis verslininkas turi užmojų pasinaudoti įmonės turtu savoms reikmėms. Mūsų, kaip finansinių konsultantų tikslas – paaiškinti visas galimas tokio požiūrio į įmonės turtą pasekmes.“ – kalbėjo portalo PARDUODAIMONE.LT projektų vadovas Andrius R. (plačiau apie PARDUODAIMONE.LT skaitykite čia)

Įmonės buhalterinę apskaitą tvarkantiems profesionalams, dažniausiai kyla dilema, kaip teisingai apiforminti ilgalaikio ir trumpalaikio turto pirkimus, o vėliau ir nurašymus, todėl prieš kažką perkant pageidautina, kad įmonės vadovai pasikonsultuotų su profesionalais. Jei pirkinys yra reikalingas asmeniniams tikslams, gal vertėtų pagalvoti apie kitas galimybes, pavyzdžiui asmeninės beprocentinės paskolos paėmimas, o ne pulti pirkti viską iš įmonės sąskaitos? Visada galima rasti teisingiausią sprendimą, kuris bus visiškai teisėtas ir nesukurs įmonei finansinių bei moralinių problemų. Juk darbuotojas su vėluojančia alga nežiūrės palankiai į naujausius direktoriaus „pirkinius“, reiškia tai sukuria nepalankią darbo atmosferą ir sąlygas. Tokiu atveju apie įmonės plėtrą sunku ir kalbėti.

Jei kyla klausimų apie įmonės turtą ar buhalterinės apskaitos niuansus – visada pasitarkite su ilgametę patirtį turinčiais profesionalais.

PARDUODAIMONE.LT teikia buhalterinės apskaitos, įvairias verslo steigimo, plėtros, pardavimo paslaugas, tarpininkauja gaunant atestatus statybų veiklai, licencijas transporto veiklai.

Plačiau apie PARDUODAIMONE.LT skaitykite čia!

Daugiau apie PARDUODAIMONE.LT buhalterinės apskaitos paslaugas skaitykite čia!

Daugiau apie verslo steigimo paslaugas skaitykite čia!

Straipsnį rengė PARDUODAIMONE.LT

Komentarai