5 svarbiausios verslo finansavimo galimybės


Įsteigėte verslą, sėkmingai dirbate pusmetį, metus, antrus, bet kažko trūksta?.. Stovite vietoje, siūlote tas pačias paslaugas, kaip ir kiti, prekiaujate tomis pačiomis prekėmis, kaip ir kiti. Verslas neprogresuoja, tik egzistuoja ir tiek. Jums reikalingas verslo finansavimas, kad ištrūktumėte iš šio užburto rato ir pradėtumėte plėstis ir vystytis. Juk jūsų tikslas – uždirbti milijoną?.. To nepadarysite, jei sugebate tik išsimokėti algas ir įvairius administracijos pirkinius, suorganizuoti Kalėdinį renginį savo darbuotojams.

Pasvarstykite apie verslo finansavimo galimybes, apie kurias mąsto visi sėkmingi verslininkai.

1 galimybė. Dalies akcijų paketo pardavimas privačiam investuotojui. Viskas vyksta nesudėtingai – su esamais akcininkais sutariate, kad dalį turimų akcijų parduosite, o gautas lėšas, ar jų dalį investuosite į verslą didindami kapitalą arba kitu tikslu. Čia prireiks finansinių konsultantų pagalbos, nes viską reikia atlikti pagal galiojančius teisės aktus. Privatus investuotojas taip pat norės dalyvauti įmonės valdyme, todėl jo veikla ir pareigos turėtų būti aiškiai apibrėžtos. Tai nėra pagrindiniams akcininkams pažįstamas žmogus, todėl akcininkų tikslai gali būti skirtingi.

2 galimybė. Skolintis iš banko ar kredito įstaigų. Tai nėra pati sudėtingiausia skolinimosi galimybė, jei turite pasiruošę išsamų verslo planą, tačiau turėtumėte būti pasiruošę eiti iš vieno banko į kitą, iš vienos kredito įstaigos į kitą, kol įgysite šiek tiek patirties kreditavimosi procese ir rasite abi puses tenkinančias sąlygas. Jei dirbate pagal seną verslo planą, reiktų pagalvoti apie jo „patobulinimą“. Jei norite teikti kitokios pakraipos paslaugas ar prekiauti kitokiomis prekėmis, teks pasidaryti naują verslo planą. Verslo grupės FINITA, teikiančios kompleksines paslaugas verslui, konsultantai visada pasiruošę padėti įveikti procesus, susijusius su tinkamo finansavimo paieška (plačiau apie verslo grupę FINITA skaitykite čia).

3 galimybė. Rizikos kapitalo fondai. Jei esate startuolis – pradedantysis verslas su technologine kryptimi, šis būdas finansuoti savą verslą yra vienas iš priimtiniausių. Lietuvoje veikiantys rizikos kapitalo fondai, pvz., Practica Capital,NexturyVentures, Litcapital, BaltCap, Verslo Angelų Fondas, siekia įsigyti dalį jūsų verslo akcijų (20-50 procentų), tačiau nesiekia jūsų verslo valdyti. Jų tikslas – uždirbti iš dividendų 10-100 kartų didesnę sumą per kelerius metus, todėl jiems taip pat reikės verslo plano, arba bent jau idėjos išaiškinimo.

„Rizikos kapitalo fondas paprastai yra labiausiai suinteresuotas verslo sėkme ir sparčia plėtra, todėl investuoja gana noriai, tačiau su tam tikromis sąlygomis. Viena pagrindinių sąlygų – turėti realios įtakos bendrovės valdymui. Lietuviško tipo įmonėms, kur direktorius yra ir pagrindinis savininkas, ir pardavimų vadovas, ir administratorius ši sąlyga dažnai sukelia keblumų, nes įmonei veikiant neefektyviai ir po gautų investicijų, gali kilti įvairių trinčių ir konfliktinių situacijų valdyboje. Fondas yra suinteresuotas pelnu, o ne smagiu verslo procesu, dėl to šis verslo finansavimo būdas nėra priimtinas visiems“, – patirtimi dalinosi FINITA verslo grupės teisininkė Irma P.

4 galimybė. Vidinis projektų finansavimas. Bene dažniausias ir populiariausias būdas Lietuvoje finansuoti verslo plėtrą. Tiesa, pavadinti jį efektyviausiu nelabai drįsta net labiausiai patyrę finansų konsultantai. Įmonės veikla suskaidoma į beveik autonomiškus skyrius, kurie dirba su tam tikrais projektais. Vienas pelningas projektas finansuoja kitus ne itin pelningus projektus tam tikrą laiką. Tai lyg savotiškas įmonės stabilumo garantas, nuolatinis pajamų šaltinis, jei kiti projektai nepasiteisintų. Šis vidinis finansavimas taip pat susijęs su taupymu ir darbo efektyvumo didinimu, nes siekiama, kad kiekvienas projektas išlaikytų save ir ateityje galėtų finansuoti kitus, naujus projektus. Reikalui esant, projektas gali būti sustabdytas, permetant darbuotojus prie kitų projektų. Taip pat tam tikras projektas gali būti parduotas, įmonės veikla suskaldyta įkuriant naują dukterinę įmonę, kad būtų galima pritraukti privačių investuotojų ar rizikos kapitalo fondų lėšas. Šis verslo plėtros būdas yra gana plačiai naudojamas, nors ir vadinamas „lėtąja plėtra“ turint omenyje, kad rizikos kapitalo fondo lėšos yra „greitoji plėtra“.

5 galimybė. Asmeninių lėšų naudojimas. Gana paprastas, bet kartu ir sudėtingas būdas plėsti verslą. Paprasta, jeigu asmeninių lėšų yra pakankamai – tuo atveju nereikia sukti galvos dėl kredito gavimo ar įsileisti pašalinius investuotojus. Sudėtinga, jei šių lėšų nėra pakankamai ir akcininkas rizikuoja paskutiniais pinigais. Pritrūkus asmeninių lėšų ieškoma, iš kur jų pasiskolinti, todėl įklimpstama į nereikalingas arba nepamatuotas skolas. Šis būdas tinkamas pradedantiesiems verslininkams, kurie turi pavienėmis profesijomis grįstą verslą – amatininkams (vertėjai, smulkūs gamybininkai, dizaineriai, programuotojai, korepetitoriai, NT agentai ir t.t.)arba jau patyrusiems ir solidų lėšų fondą sukaupusiems verslininkams.

Siekiant nustatyti, kuris verslo finansavimo būdas yra priimtiniausias, rekomenduotina kreiptis į patyrusius finansų konsultantus.

FINITA verslo grupė teikia kompleksinę pagalbą atidarant verslą, nuo įmonės steigimo, buhalterinės apskaitos paslaugų (plačiau apie buhalterinės apskaitos paslaugas skaitykite čia) iki tarpininkavimo gaunant atitinkamus leidimus, licencijas, atestus ir kt. paslaugų.

Straipsnis sudarytas konsultuojant FINITA verslo grupės teisininkams ir kitiems specialistams, naudojant www.finita.lt turinį.

Komentarai